OPIS

Zawiera jednakowo elementy duchowości chrześcijańskiej psychologię oraz niektóre elementy pracy somatycznej.  

Podstawowym zadaniem i celem powstania tego programu była inicjatywa, aby nauczyciele i inne osoby chcące skorzystać z tej propozycji mogli rozwinąć w sobie połączenie somatyczno – psychiczno – duchowe. Program zawiera wiele płaszczyzn rozwojowych. Poprzez medytację, liturgię, dzielenie się słowem Bożym, ćwiczenia psychologiczno – egzystencjalne, wyjście w góry, wykład, adoracja i wprowadzenie do medytacji, uczestnicy mogli nie tylko zapoznać się z danym obszarem, ale go wdrożyć w swoją przestrzeń życiową.

Program jest wyrazem kilkuletniego pragnienia realizacji połączenia tego co ludzkie z tym co Boskie.  Dodatkowym obszarem jest głęboko zakrojone połączenie myśli duchowości Kościoła wschodniego i Kościoła zachodniego, Wyrażało się to z jednej strony poprzez Ikony jak i słowo Boże. Ich korelacja przybliża zdolność zarówno obrazowego wejścia w przestrzeń duchową jak i poprzez słowo zawarte w Biblii. Wiara rodzi się nie tylko ze słowa, ale ze słowa wcielonego przybliżonego w Ikonach.

Podstawowym przesłaniem jest największe przykazanie miłości. Jezus go dał, aby wyraziła się ŚWIADOMOŚĆ CHRYSTUSOWEJ MIŁOŚCI.

W programie można dostrzec trzy obszary zawarte w tym przykazaniu. Pierwszy dotyczy miłości do siebie; drugi dotyczy miłości do drugiej osoby; trzeci dotyczy Boga. Obecnie pojawił się czwarty obszar, który odnosi się do jedności, do wyrazu trójcy świętej w słowach JA JESTEM.

Symbolem odzwierciedlającym trzy obszary miłości jest TRÓJCA ŚWIĘTA. JEZUS jest przesłaniem pierwszego Etapu: DUCH ŚWIĘTY drugiego etapu; BÓG OJCIEC jest przesłaniem trzeciego Etapu. Czwarty etap odnosi się do jedności do JA JESTEM. W tym krótki zdaniu dusza wyraża jedność tego co Boskie z tym co ludzkie nas. Jezus Chrystus jest głęboką inspiracją obudzenia w sobie tej głębokiej jedności i ucieleśnienia.    

 

Szczegółowe informacje

 

 Każdy dzień ma swój temat, który nawiązuje się danego Etapu, np. miłości do siebie.

 Każdy dzień pracy rozpoczyna się od gimnastyki porannej, aby przygotować ciało do dnia.

 Następnie jest 30-minutowa medytacja poranna oparta na tekście z Pisma Świętego i do pomocy jest przygotowana ikona przybliżająca dany tekst.

 Później jest śniadanie.

 Po śniadaniu jest praca grupowa, która rozpoczyna się od podzielenia się, poruszeniami, jakie doświadczał uczestnik podczas medytacji. Wypowiedzi i treści stają się podstawą ćwiczeń i doświadczeń z poziomu ludzkiego. Pomagają ucieleśnić dany temat i słowo Boże zaproponowane w danym dniu.

 Kolejny punkt programu dotyczy Eucharystii, na której treści osobistego przeżycia są złożone na ołtarzu, aby doszło do przemiany ludzkich doświadczeń CHRYSTUSOWĄ MIŁOŚCIĄ. Jest to ważny transformujący punkt programu.

 Później jest obiad.

 Po obiedzie czas na odpoczynek lub wyjścia w góry, w zaciszne miejsce, kontemplacja osobista lub przeżywanie czasu z innymi.

 Przed kolacją jest 45-minutowe spotkanie, aby porozmawiać o minionym dniu i wyjaśnić, niektóre treści danego dnia. Jest to tzw., edukacja tematyczna.

 Kolacja.

 Po kolacji wprowadzenie do medytacji na następny dzień.

 

Dynamika programu pomaga a w pełnym doświadczaniu tego co ludzkie i tego co Boskie i poddania się prowadzeniu wewnętrznemu głosowi Boga.

Drugą inspiracją było spotkanie z Janem Pawłem II podczas pielgrzymki w 1983 r., kiedy zdałem sobie sprawę, jak wiele miłości Boga jest w ludzkim życiu

Trzecią inspiracją było zapoznawanie się z dziełami Jana Pawła II jego filozofią: Osoba i Czyn, oraz Miłość i Odpowiedzialność. Lektura otworzyła mi oczy na dynamikę człowieka i jego osobistych zmian.

Kolejna inspiracja płynęła z miłości do gór. Wiedząc, jak Tatry są piękne oraz regularne bycie na łonie natury, jak również organizowanie grup dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych sprowokowała mnie do obudzenia w sobie pragnienia prowadzenia bardziej tematycznych spotkań dla dorosłych.

Inną inspiracją było spotkanie z Siostrą Felicjanką i współpraca z nią w tworzeniu różnych grup i prowadzenia ich pod kątem rozwoju chrześcijańskiego.

Kolejna inspiracja płynęła z osobistego pragnienia własnego rozwoju głębokiego dążenia do rozwoju bezinteresownej miłości, jaką doświadczyłem z Bożej działania.

Powyższe inspiracje obudziły pierwsze trzy etapy odpowiadające przykazaniu miłości I etap do siebie; II etap do bliźniego; III etap do Boga.

 

* * *

Po wielu latach przerwy chyba największą inspiracją obudzenia w sobie czwartego etapu: JA JESTEM, była osobista trauma szokowa w wieku dojrzałym i dostrzeżenie jak wiele treści dualnych (dobra i zła), domagają się połączenia. Osobiste zmagania i doświadczenie głębokiej jedności tego co nazywamy ciemnością i tego co nazywamy jasnością — boskością, powoli znajdowało swoje ucieleśnienie w tym pięknym prostym zdaniu: JA JSTEM, które dopełnia trzy pierwsze etapy.

Dodatkowe spotkanie z profesorem protestantem, obudziło we mnie i scaliło osobiste doświadczenie w tym krótkim zdaniu. Również spotkanie się z literaturą i przekazami  Adamusa, skuteczne jego prowadzenie rozważań na temat JA JESTEM, pomogło ostatecznie dać wyraz IV etapowi: Ku pełni człowieczeństwa.

 

Ludzką a jakże ważną inspiracją była troska, aby treści seminariów programu Ku Pełni człowieczeństwa nie umarły śmiercią naturalną.

 

Spotkania z klientami, z ludźmi, osobiste porażki jak i wyzwania wpłynęły w pełni na ponowne odczytanie Seminariów: Ku Pełni Człowieczeństwa. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z niektórymi treściami. 

  TERAZ OBEJRZYJ FILMY...

Organizacja realizacji seminarium: Ku Pełni Człowieczeństwa

Struktura seminarium: Ku Pełni Człowieczeństwa

Historia powstania seminarium: Ku Pełni Człowieczeństwa